Mám za sebou prvních 11 měsíců podnikání. A chci Vám tady vypsat vše co považuji za důležité, co jsem si zkusila a zažila.
Na začátek něco o mém podnikání.
- start 7. 2. 2019
- živnost volná
- jako vedlejší činnost k ID 1. stupně
- +11 měsíců zaměstnání na částečný úvazek
- daním výdajovým paušálem
- nejsem plátce DPH
První úřady
Příběh
V roce 2018 jsem se hodně věnovala studiu všeho kolem živnosti a snažila jsem se připravit na všechno co by mohlo přijít.
Je únor 2019 jdu na živnostenský úřad, asi nemusím říkat jak mi bylo blbě 😀 I přes to že se mnou po všech úřadech chodil partner, neuróza si se mnou dělala co chtěla. No k věci… po tom co vlezu do kanceláře na mne pán vybalí otázku “Jaké obory jste si vybrala? A víte co jednotlivé obory obnáší za povinnosti?”. A jéje :O to jsem nikde nečetla! :O A tak se jede domů s nepořízenou avšak o necelý týden později se už vracím se zaškrtaným papírem. Čeká mne jiná úřednice, která už při mém příchodu začala zaškrtávat všechny obory bez jakýchkoliv dotazů. Nakonec jsem ji předložila své vybrané a nastudované obory a ty se přenesou do ŽL já si odběhnu k pokladně zaplatit poplatek 1000 Kč a je to! Je 7. 2. 2019 a je ze mně podnikatelka – teda jen na vedlejšák.
Fakta a rady
Na živnostenský úřad je třeba přijít s:
- občanka
- znalost druhu a oborů živnosti
- druh: řemeslná, vázaná a volná živnost
- obor živnosti se vztahuje ke konkrétnímu druhu: vázaná (řemeslná a koncesovaná) a volná
- u živnosti řemeslné a vázané je třeba mít potřebné znalosti (je třeba doložit vzdělání/ praxi, nebo odpovědného zástupce)
- živnost bude moje hlavní výdělečná činnost nebo vedlejší?
- budu mít sídlo nebo i provozovnu (tedy budu své služby poskytovat fyzicky na nějaké adrese)?
Po odchodu a zaplacení jste živnostníkem a smíte podnikat (pokud jste si založili živnost ode dne navštívení úřadu) i bez živnostenského listu, ten Vám přijde později poštou, během několika dní se objevíte i v rejstříku.
Na živnostenském úřadě vyplňujeme tzv “jednotný registrační formulář” (můžeme jej vyplnit sami doma a donést nebo odeslat na úřad i elektronicky s podpisem).
Jednotný registrační formulář má zajistit podnikateli že nemusí chodit po všech úřadech osobně.
Teoreticky: Na ŽÚ si založíme živnost za pomoci tohoto formuláře, ten je zaveden do systému a informaci o tom že jsme (a za jakých podmínek – obor, druh, vedlejší nebo hlavní činnost atd..) se stali podnikatelem získá i naše pojišťovna, finanční úřad a OSSZ.
Prakticky doporučuji si úřady po cca týdnu obejít, protože se informace z nějakého důvodu nedostane tak kam má nebo v daném stavu (viz kapitola První dny podnikání – můj příběh).
První dny podnikání
Můj příběh
Ach ten pocit! Jsem živnostník! Mmmmm… vlastně žádný pocit, život pokračuje dál.
Je 11. 2. 2019 a dorazil mi dopis s poštovní poukázkou na 1750 Kč za registraci do “rejstříku obchodu a služeb“. Ten název zní docela oficiálně, ale krom 1000 Kč za zřízení živnosti se nic platit nemá a tak začnu zkoumat hlouběji. Jedná se o Informatik ČR spol. s. r. o. a za těch 1750 Kč se dostanu do seznamu, který pak, dámy a pánové, firma prodává na CD za 3200 Kč. Stejný seznam je přeci na www.rzp.cz. No potěš, ještě nemám doručený živnostenský list, ale už se na mne snaží někdo vydělat!
Raději ty prachy vrazím do pomoci s webem, fb/ig/google reklamy a nebo si koupím lepší techniku na focení.
Tentýž týden jdu také osobně prověřit zda informace z jednotného registračního formuláře dorazila tam kam má.
- Finanční úřad – slečny byly lehce otrávené, že se vůbec ptám zda jsem tam registrovaná. Jasně že jsem! Co jinýho taky žejo?
- OSSZ – O tom že jsem živnostníkem vědí, ale mají za to že na hlavní činnost – paní vypíše nějaký formulář o změně – překontroluji a podepíšu.
- Pojišťovna (VZP) – tak ti nemají vůbec tucha že mám nějakou živnost. Takže jsme to sepsali i tam.
Koncem tohoto týdne mi ještě dorazil dopis z OSSZ ohledně platby pojistného a důchodového pojištění v hodnotě 2388 Kč. Stihli ho odeslat dříve než jsem si zkontrolovala zda všechny informace dorazily tam kam měly.
Fakta a rady
- Založení volné živnosti stojí 1000 Kč nic víc nic míň!
- Pokud máte ŽL jako vedlejšák (tedy zálohy sociálního a zdravotního hradíte jiným způsobem – zaměstnání, ID) pravidelně neplatíte během prvního roku nic. Pokud Vám přijde dopis s platbou pojistného která se nerovná nule, neděste se a běžte se ptát.
- Zkontrolujte si FÚ, OSSZ a vaši pojišťovnu zda o změně ví.
PS: Pro pojištěnce VZP doporučuji Moje VZP. Je to skvělá aplikace, kde máte přehled nejen o tom kdo je a byl plátcem pojistného, ale také si můžete prohlédnout vykázanou péči. Přihlašování je dvoufázové jako u internetového bankovnictví.
Během roku…
Můj příběh
Po pravdě… nebylo toho málo. Založit fler, e-shop, sesmolit VOP a GDPR, trhy, fotit a popisovat výrobky a snažit se je někomu prodat. To vše nejlépe zdarma nebo alespoň levně a samozřejmě většinou “samo doma”, protože na pomoc odborníků prostě peníze nejsou.
Takže průběžně celý rok stálé studium zákonů a zákoníků (Zákon o zpracování osobních údajů, Občanský zákoník, Živnostenský zákon, Zákon o dani z příjmů, Obchodní zákoník, Autorský zákon), pravidel webů na kterých vystavuji zboží, CMS WordPress na kterém jsem postavila tento e-shop.
První zkušenosti: nevyzvednuté dobírky, nekomunikující zákazníci, nadávky
Rok 2020
Můj příběh
A je to tu. To čeho jsem se bála nejvíc DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ.
Naštěstí se našel dobrý kamarád který mi s ním pomůže a tak nemusím platit někomu koho vůbec neznám a nevím jestli to co slibuje umí ani nemusím za daňovým poradcem, který sice ví co dělá, ale zaplatila bych mu víc než kolik jsem přijmula v platbách za výrobky.
A tím se dostávám k mým přijmům, ty dělají celkem 3 208 Kč. To je darda co?
Pro představu co vše se počítá zde vypíšu i některé výdaje. Daním na procenta (výdajové paušály) takže účtenky za koupené výrobky nemám nasčítané a ani všechny uložené vzhledem k tomu že jsem tvořila i ze zásob z doby před živností.
- -765 Kč – mnou uhrazené poštovné z přijatých plateb
- -87 Kč – zdravotní pojištění
- -1000 Kč založení živnosti
- -363 Kč – hosting
- -175,45 Kč – doména
- -16 Kč – provize fleru
- -200 Kč poplatky na trzích
- elektřina, mortalita tiskárny, benzín, výbava na trhy no je toho prostě pro začátečníka strašlivě moc
Po vyplnění přiznání a přiložení dokumentů (potvrzení o zdanitelných příjmech, posudek o invaliditě a příloha 1 – Výpočet dílčího základu daně ze samostatné činnosti (§ 7 zákona))
Přehled OSVČ za rok 2019 (VZP)
Z daňového přiznání jsem si vypsala částky a další informace do formulářů pro VZP a OSSZ. U VZP jsem využila možnosti odeslat formulář přes VZP point. Přehled jsem odeslala 30. 3. 2020 dala jsem tomu měsíc jestli se někdo ozve, nic se nedělo, nakonec jsem po měsíci zjistila že mám v Moje VZP nedoplatek pojistného evidovaný k 7. 4. 🤨 . Naštěstí pod nedoplatkem je hned odkaz s informacemi tak jsem se vrhla do čtení a placení.
Přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2019 (OSSZ)
Použila jsem chytrý formulář na webu. Opět vše co šlo je jen opsáno z daňového přiznání a zbytek Googlení a trochu modlení aby tam nebyla chyba Vzhledem k nouzovému stavu jsem vlastně ani do budovy OSSZ nevcházela, pouze jsem slečnám ve dveřích dala do ruky vytištěný formulář a byla jsem ubezpečena že pokud se najdou nesrovnalosti tak se mi OSSZ ozve. Od nich zatím žádná reakce.
Fakta a rady
Přiznání k dani z příjmů fyzických osob
- Formulář najdete například na webu finanční správy v aktuálních tiskopisech. Interaktivní verzi tiskopisu otevírejte v programu Adobe Reader, většina prohlížečů jej nezvládne zobrazit. Daňové přiznání se podává většinou do 1. 4. následujícího roku (pokud podáváte digitálně tak do května) pro mne tedy do 1. 4. 2020.
Přehled OSVČ za rok 2019 (VZP)
- Na Moje VZP (přesněji v aplikaci VZP point) lze vyplnit i elektronicky odeslat “Přehled OSVČ za rok 2019”. Upozornění o zpracování formuláře mně osobně nedošlo tak doporučuji se na Moje VZP jednou za čas podívat.
- Aktuální informace především k událostem kolem formuláře (nedoplatky, termíny atd) jsem našla přímo na webu mé pojišťovny. Případně samozřejmě Google bez kterého vlastně nevím co bych dělala 😀
- Odevzdává se do měsíce ode dne kdy jsem odevzdala přiznání k dani z příjmů fyzických osob
Přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2019 (OSSZ)
- Tiskopis z portálu čssz – je trošku chytřejší než papír a něco vypočte sám. Rozepsaný tiskopis lze uložit v .xml a pak přes “načíst tiskopis” z odkazu a pokračovat. Po vyplnění nutných políček si jej můžete stáhnout (nabídka tisk přímo v tiskopise) – další rok by mělo stačit změnit rok v URL
- Na webu najdete také pokyny k vyplnění pro rok 2019, AKTUALIZACE – pokyny pro rok 2020
- Nepřeberné množství návodů najdete opět za pomoci strýčka Google – pročetla jsem jich osobně mnoho a čerpala jsem z každého návodu něco.
- Odevzdává se do měsíce ode dne kdy jsem odevzdala přiznání k dani z příjmů fyzických osob
2023
Od roku 2023 má každý podnikatel povinně datovou schránku, osobní komunikace s úřady už tedy není standardem. Stejně tak odevzdávání daňového přiznání a formulářů.
Co mne osobně udivilo že finanční úřad na odeslané přiznání nijak nereaguje. ČSSZ odpoví (předpokládám že automaticky) na odeslaný přehled s protokolem.
Osobně si odeslané přehledy i na pojišťovnu stahuji ve formátu .zfo do počítače. Ten pak můžete opět v datovce otevřít, ale z datové schránky vše starší 30ti dnů mizí (pokud nemáte zakoupený “trezor”).
Všechna fakta a rady jsou odvozené jen z mojí zkušenosti, ta je dlouhá pouze jeden rok a proto jediná rada kterou se můžete řídit bez přemýšlení je “když nevím zavolám nebo se zajdu zeptat na příslušný úřad”. Osobně bych si troufla Vám doporučit brát si všude s sebou kopie, většinou není problém že vám potvrdí i vaši kopii, možná to prakticky nemá žádný význam, ale je to zadarmo a pro klid vaší duše.
Vsadím se že se určitě ještě něco bude dít, takže i článek projde doúpravami dle aktuální situace.
2 komentáře
Petraha
Dobrý den, mohu se zeptat, jak vypadá účetnictví? Chtěla bych živnost jako vedlejší činnost a bojím se, že nezvládnu papírování. Spoustu materiálu mám a účtenky již nedohledám. Moc děkuji za odpověď, přeji krásný den, Petra Šormová
Hillee
Mám desky s 24mi euroobaly a do nich si vkládám faktury z nákupů a poštovného (to je spíš jen pro mne, vzhledem k danění na procenta nejsem povinna počítat výdaje) a kopie faktur z mých prodejů, vždy po měsíci. Na konci roku jsem prodeje přepsala do tabulky sečetla a dala celé známému co mi pomáhá s daňovým přiznáním. Až bude prodejů víc, budu nejspíš tabulku tvořit průběžně, ale zatím to není potřeba.