Neustále narážím na dotazy ohledně střihu roušek. Strýček Google sice ví, ale ne všichni ho umí používat 😉 Tak jsem připravila malý souhrn různých tvarů které se šijí. Nepřevádím návody k sobě na web, protože si myslím že je zbytečné předělávat to co už je hotové. Navíc podpoříme autory těchto návodů.
Oblá – moje oblíbená
Začnu střihem který jsem si osobně oblíbila. Našla jsem ho na webu Craftpassion . Jedná se o špičatý tvar, který ve spojení s drátkem pěkně obepíná nejen můj špičatý nos. Přesný střih najdete taktéž na webu, jen k němu vzhledem k jazyku jakým je napsán dodám pár informací (popis na webu je sice anglicky, ale bohatě stačí obrázky, které jsou úplně dole) .
- po vytištění střihu si překontrolujte délku čáry která je pod střihem s nápisem 2″. Musí se rovnat dvěma palcům což je pro nás 5,08cm (stačí jen 5 🙂 )
- nákres je roven tomu jak bude ve výsledku rouška veliká, tedy je potřeba počítat při obkreslování na látku s přídavky.
- pokud plánujete roušku s tunýlky (třeba z důvodu vyměnitelnosti gumičky) pak doporučuji po pravé straně přidat ještě několik dalších centimetrů na ohyb.
Hranatá
Druhý typ je velmi podobný předešlému střihu. Za nejlepší návod, který jsem viděla považuji ten od Bohdany Goliášové na Youtube. Střih sice přiložen není ale z nákresu ve videu jsem pro Vás vytvořila opět .pdf s kontrolním čtvercem 3cm na 3cm 😉
Skládaná klasika
Nejspíš každý z nás někdy viděl klasickou chirurgickou roušku (někdy také “skládaná rouška”). Tento typ se také dostal na řadu. Pro nezkušené může být skládání látky na tuto roušku piplačka – pro ty, kteří si tím nechtějí ztrácet čas je pak ještě poslední verze níže 😉
Vybrala jsem opět Youtube návod od Fazonetka. Základem je čtverec látky o velikosti 20 x 20 cm a stejně velký předkreslený vzor – třeba na papíře – ale to už se dozvíte ve videu 😉
Obyčejný čtverec
Poslední rouška je z mého pohledu nejjednodušší, jedná se ve své podstatě o čtverec látky (opět kolem 20 cm), který má po stranách tunýlky. Těmi se provleče šňůrka a stažením na obličeji se dosáhne podobného efektu jako u roušky skládané.
Návod který by mne zaujal jsem bohužel nenašla, tak alespoň jedno video z Youtube které odkazuje na zajímavý web věnující se šití roušek s vhodnou velikostí pro filtr.
Tipy pro všechny střihy roušek
- můžete se rozhodnout kolik vrstev bude rouška mít.
- Ke každému modelu lze přišít kapsu (někde lehce někde složitěji) na případný filtr.
- roušku lze ušít i bez stroje – samozřejmě to ale trvá mnohem déle a nejspíš výsledek nebude tak úhledný, no ale bude Váš tak co? 🙂
- vylepšit si ji můžete drátkem, vloženým na hranu která bude u nosu.
Tipy od vás
Prvorepubliková rouška aneb “kačeří zobák”
Prvorepubliková rouška je výhodná z důvodu že máme před ústy dostatek prostoru, právě díky “zobáku”. Ten, ale na druhou stranu některým lidem nemusí být vzhledově příjemný.
Přikládám návod opět na Youtube od Caramilla, v popisku má přiložen odkaz na střih.
Rouška skládaná (ale trošku jinak 😉 )
Další verze roušky při jejíž tvorbě je potřeba látku překládat. Jedná se o složitější roušku, každý přehyb se ještě přešívá. Díky prošitým záhybům se rouška i bez drátku v celku pěkně přizpůsobuje nosu. Návod jsem našla na Youtube Jana Kami, obsahuje i verzi pro děti.
není tu Váš oblíbený střih? Nejspíš jsem na něj při svém brouzdání nenarazila. Ráda jej sem přidám, stačí napsat