Znak lékařů

Aeskulapova hůl

Znak lékařů? No jasně to jsou přece ti hadi na holi s křídly.

Ale kdepak! To je úplně jiná hůl. My mluvíme o holi bez křídel jenž obtáčí jeden had čičerv.

Kdo a jak se poprvé spletl a způsobil tento zmatek, se už asi nedozvíme, ale můžeme si říct něco o obou holích.

Aeskulapova hůl

  • znak lékařů
  • symbol síly, zdraví a hojení
  • symbol boží pomoci při léčbě

Název “Aeskulapova” pochází z řecké mytologie, kde Asklépios syn Apollóna byl bohem lékařství. Toto božství si vysloužil tvrdou prací právě v oboru lékařství, Asklépios zavedl nový lékařský systém postavený na starých základech, vyznal se v bylinách a bylo mu připisováno mnoho léčebných zázraků. Nutno podotknout že se jedná o nepodloženou informaci, tato osoba možná nikdy neexistovala.

Ani v samotném symbolu nemáme jasno a to jak u hada tak ohledně hole.
Je mnoho teorií o tom co symbol zobrazuje, my si povíme dvě:
Červ na klacíku – tímto červem je myšlen vlasovec medicínský, ten způsobuje velmi nepříjemné onemocnění jménem Drakunkulóza. Ve správnou chvíli jej bylo možno začít opatrně vytahovat a to právě za pomoci navíjení na klacík.
Had na holi – podle řecké mytologie se v době kdy Řím trpěl epidemií cholery, zjevil Asklépios v podobě hada, užovky stromové, a nemoc zahnal. Římané následně stavěli chrámy určené těmto hadům a léčili v nich své druhy.


Symbol lékařů, proklikem se dostanete k zakoupení páru náušnic

A co ta okřídlená hůl?

Caduceus nebo také Merkurova hůl je okřídlená hůl obtočená dvěma hady. Symbolika taktéž nejspíše pochází z řecké mytologie, avšak Caduceus je symbolem obchodníků. V pochybných zdrojích pak můžeme najít i názor že “je symbolem zlodějů a proto jej používají lékaři”, nebo se v lepším případě dostaneme k informaci že každé protnutí dvou hadů je jedna čakra.

Ať už je historie Aeskulapovy hole jakákoliv, dnes je symbolem lékařů a farmaceutů. Symbolem zdraví a lékařské péče, spolu s modrou hvězdou ji najdeme také na oblecích záchranářů, díky kterým jsme schopni velmi úspěšně řešit nemoci s rychlým nástupem či možnou brzkou smrtí.

Tímto článkem bych také ráda poděkovala všem lékařům, sestrám záchranářům a dalším, kteří padají na hubu díky mnoha jedincům kteří si neumí umýt ruce nebo přikrýt dýchací cesty, nemluvě o těch kteří pandemii SARS-Cov-19 vnímají jako vtip.

Související příspěvky