Jak nevydělat podvodníkům a koupit to co si myslím že kupuji?

V handmade odvětví se často setkávám s vykuky, jež se snaží prodat zboží zakoupené jako jejich vlastní. Mimo to že porušují zákon a přivlastňují si cizí tvorbu, prodávají často zboží velmi nekvalitní a to především z čínských e-shopů. Navýšení ceny je potom i více jak 10ti násobné, což neodpovídá ani standardnímu přeprodeji, kdy obchodník levně nakoupí a pak prodá tak aby si vydělal. Když potkám fotografii typickou právě pro takové e-shopy a u ní popisek jak to bylo pracné, výrobek kompletně hypoalergenní z prvotřídní oceli – no co Vám mám povídat, vidím rudě.

Co s takovými podvodníky?

Jak se ale vyhnout takovým lidem? Jak mám vědět že platím člověku za jeho vlastní práci a nápad? Těm nejhloupějším překupníkům se lze snadno vyhnout. Vezměme to třeba dle úrovně blbosti:

 • úplný hlupák – fotografii stáhne od obchodníka kde zboží koupil a zveřejní ji i s vodoznakem: V takovou chvíli snad ani není nad čím přemýšlet, vodoznak říká něco jiného než údajný výrobce předmětu tvrdí.
 • kopírák: stáhne fotografii avšak bez vodoznaku: Tady je to trošku složitější, ale určitě to zvládnete.
  1. Mám prohlížeč Google Chrome a fotografie je veřejně přístupná (aby na ni google “viděl”) –
   • Klikneme pravým tlačítkem myši na obrázek a vybereme možnost “Vyhledat obrázek pomocí vyhledávače Google”.

     

     

     

     

     

     

     

     

    Google obrázku přiřadí popisek (na příkladu – earrings tedy náušnice) ten můžete změnit pokud není přesný, aby “věděl” na co se zaměřit. Google stejné obrázky nenašel, takže je šance že tyto mé náušnice jsou opravdu mé vlastní výroby 😉
  2. Nemám prohlížeč Google Chrome (ani rozšíření hledající podle obrázku v tom mém prohlížeči) nebo možnost vyhledat obrázek pomocí Google nefunguje (není v nabídce nebo Google obrázek nevidí . Pak nám stačí obrázek stáhnout do počítače. Buď z výběru (viz výše) klikneme na “uložit obrázek jako” nebo uděláme printscreen. Obrázek ořízneme a uložíme do počítače třeba pod názvem hledani.jpg (pamatujeme si kde ho v počítači najdeme).
   • Přesuneme se do prohlížeče a v něm do vyhledávače Google (do adresního řádku vložíme www.google.cz). Vpravo nahoře je možnost obrázky tím se nám vyhledávací okno, mimo jiné, rozšíří o ikonku fotoaparátu.

     

     

     

     

     

     

     

     

    Klikneme na ni.
    A zvolíme “Nahrát obrázek”. Následně stačí obrázek nahrát z počítače a Google hledá.
 • Údajný výrobce, si produkty nafotil sám: I přes to že se někteří snaží být opatrní u výrobků jako jsou šperky není tak složité dohledat je na internetu i bez fotografie. Stačí použít velké e-shopy jako je ebay nebo aliexpress a v nich šperk hledat dle popisu. Zabere to více času než vychytáte správná klíčová slova a najdete daný produkt, ale stojí to za to ne? Pokud stejný produkt najdete na aliexpress je malá šance že by měl výrobce stejný nápad a stejné zpracování jako velcí prodejci.

Vyhledávání pomocí obrázku v Google, mi také pomohlo v případě zjišťování složení náramku “mála”.

Chcete pomoci dalším aby nenaletěli? Můžete tento článek. Budu moc ráda 🙂

Související příspěvky