Co je to doména a hosting a kolik do nich investovat?

Často pracuji s klienty, kteří nemají tušení co to je doména a hosting a tak jsem se rozhodla nejen pro ně vytvořit článek, kde vše polopatě vysvětlím. Článek je určen lidem, kteří jsou v tomto odvětví opravdu úplně mimo.

Doména

Co je doména?

Doména je adresa webu, třeba tento web má doménu hillee.cz. Slovo adresa volím úmyslně – je to jako adresa domu – jedná se o nějaký písemný údaj, který určuje kde dům/web najdete. Tenhle formát adresy je určen pro nás lidi, počítače ji vidí jako IP adresu díky převodu od DNS serveru a to konkrétně na IP 5.9.141.123, ale to už není podstatná informace.

Domény se dělí na řády

  • doména 1. řádu je v mém případě .cz – jedná se o takzvanou “Top level domain” – dále jen TLD, tato koncovka je často zkratkou státu, ale existují i jiné jako .org .net a další
  • doména 2. řádu je hillee – to je to co si platíte
  • doména 3. řádu by mohla být například eshop – pokud by web měl obsah i na adrese eshop.hillee.cz. Doméně třetího řádu se také říká subdoména.

Vy svůj web můžete mít na adrese která obsahuje doménu 2. nebo 3. řádu (nebo i vyššího, ale to už je zbytečné) – doménu prvního řádu si pro sebe zarezervovat nelze. Domény 2. řádu stojí peníze, pronajímají se na určité období – většinou rok.

Kolik stojí doména?

Pokud budete chtít svůj web na doméně 2. řádu s TLD .cz tak počítejte s roční útratou kolem 250 Kč. Pokud chcete ušetřit můžete si zarezervovat doménu 3. řádu zdarma. To umožňuje například Endora nebo Webzdarma. Celý název webu pak může vypadat například:

  • hillee.wz.cz
  • hillee.euweb.cz
  • hillee.cekuj.net
  • hillee.funsyite.cz

Využití domény třetího řádu by nemělo mít velký negativní vliv na SEO, ale je potřeba počítat s tím že pokud porostete a časem budete web přesouvat na doménu 2. řádu, budete muset Google s Vaším webem znovu “seznámit” (zaindexovat) a dát Googlu čas aby stránky získali své pozice zpět.

 

Hosting

Co je hosting?

Hosting je prostor na kterém web fyzicky leží. Všechna data která máte na webu, jako obrázky, celý kód webu, články atd jsou umístěné na serveru (to je určitá forma počítače) někde daleko. Je to jako pozemek na kterém leží dům. Dům má adresu (doména) ale adresa nezajišťuje že na ni bude něco víc než schránka, na místě je potřeba ještě dokoupit pozemek (hosting).

Kolik stojí hosting?

Tady už je to trošku složitější. Přecijen, pozemek Vás vyjde na jinou částku když budete chtít stavět rozlehlou vilu, nebo když budete chtít dát dohromady jen kontejnerový domek že?

Hosting zdarma poskytuje opět Endora, je to maličký prostor s určitými limity, ale pokud ještě ani nevíte jestli chcete ve svém nápadu pokračovat a nechcete do něj investovat peníze, tak to nemusí být špatná volba. Společně s doménou třetího řádu, získáte zdarma píseček na zkoušení.

Jeden z nejlevnějších hostingů v ČR nabízí Wedos – jeho LowCost varianta dnes (9.1.2024) vyjde na 624.36 Kč ročně. Hosting je však velmi pomalý a osobně ho nedoporučuji.

Další (oblíbení mezi WordPressáky) poskytovatelé hostingu jsou například Webkitty – od 950 Kč za rok, WPhosting – od 847 Kč za rok, Websupport – 493,68 Kč za první rok pak zdražení. Osobní zkušenost s nimi nemám, můj web běží na hostingu od Wpdistro. A když už se rozhodnete si hosting zaplatit, šla bych právě do jednoho z nich.

WordPress

Takže adresu máme, pozemek taky, ale kde seženu nářadí, nástroje, cihly, maltu a další? Jak ten web vlastně postavím?

Já stavím weby na WordPressu, je to nejrozšířenější systém pro tvorbu webů na světě a umí spousty věcí, především díky velké komunitě tvořící pluginy (moduly).  Mnoho pluginů je zdarma a proto je WordPress jednou z voleb pro levnější weby. Ale pozor! Na WordPressu profíci staví obrovské kolosy, eshopy s tisícovkami produktů a weby propojené s firemními systémy. Jednoduše řečeno WordPress je jen nástroj a je na člověku jak dobře s ním umí zacházet.

U WordPressu je vhodné alespoň trošku rozumět technologiím a kódování/programování, pokud chcete sami vytvořit  lepší web než ze šablony se základními funkcemi.

Další možnosti

Mezi další oblíbené “stavitele” webu patří v ČR Eshop rychle, Shoptet a Wix (tomu se doporučuji vyhnout obloukem). Často vídám také weby postavené na Drupalu, Joomla a Prestashop (podobné jako WordPress).

Shoptet je poměrně uživatelsky přívětivý, ale nelze moc měnit vzhled webu a většina funkcí důležitá pro malé živnostníky (počty produktů na skladě, více jak 10 produktů, napojení Zásilkovny) se platí buď jednorázově nebo pravidelně. Osobně jsem nakonec z Shoptetu utekla, právě kvůli výše zmíněným problémům.

Wix klienti také považují za uživatelsky přívětivý, problém jsou nedostupná pokročilejší nastavení pro SEO a také jsem narazila na problém při exportu dat. Klientka chtěla přejít na WordPress, ale za export vlastních dat (fotky a články) musela zaplatit.

 

 

CO číst dále? Pro wpdistro jsem napsala několik zajímavých článků:

5 důvodů proč stavět web na wordpress

5 nejužitečnějších WordPress pluginů pro tvorbu webu

Vytváření webů s Elementorem: Co umí verze zdarma i PRO?

Jak řešit UI a UX webu?

Vizuální identita: Umění vytvářet značku, která mluví sama za sebe

Bounce rate – míra okamžitého opuštění

Jak na spam na mém webu?

Jak na analýzu klíčových slov

Cookies consent mode 2.0 – jak nastavit na webu?

 

Jaký je rozdíl mezi WordPress.com a WordPress.org?

 

 

Související příspěvky